Texas Holdem seurapelinä

Texas Holdem on tällä hetkellä kaikkein suosituin pokerin muoto. Lähes jokainen tietää jonkun, joka pelaa netissä Texas Holdem pokeria, mutta livenä pelaaminen on sosiaalisempaa. Monissa lautapeleissä hankaluutena on pelaajien määrä, koska potentiaalisia pelaajia on joko liian vähän tai liikaa, mutta pokeripöydässä voi olla 2-10 pelaajaa. Jos pelataan rahapöytää, niin uusia pelaajia on helppo ottaa mukaan kesken kaiken eikä haittaa, vaikka osa olisi välillä tauolla. Jos pelimuodoksi valitaan turnaus, niin tällöin uusien pelaajien ottaminen mukaan ja tupakkataukojen pitäminen on hankalampaa. Panokset kannattaa suhteuttaa seuran mukaan. Jos pokeria ei pelata rahasta, niin tällöin pelaajat eivät yleensä jaksa pelata järkevästi, elikkä kannattaa pistää vähän rahaa mukaan. Jos porukka on täynnä aloittelijoita, niin parin euron turnaus lienee fiksuinta, koska tällöin ei pysty häviämään juuri yhtään rahaa, vaan juomiinkin menee enemmän rahaa.

Pelin säännöt:
 1. Jakajasta seuraava laittaa pienen sokkopanoksen
 2. Seuraava pelaaja laittaa suuren sokkopanoksen
 3. Jaetaan kaikille kaksi käsikorttia
 4. Pelaajat joko lopettavat kierroksen omalta osaltaan, ovat mukana, tai korottavat panosta
 5. Kierroksia jatketaan kunnes kaikki ovat joko maksaneet alkupanoksen sekä mahdolliset korotukset, tai lopettaneet
 6. Jaetaan kolme avointa korttia (eli flop)
 7. Kohdat 4–5 uudestaan
 8. Jaetaan neljäs avoin kortti (eli turn)
 9. Kohdat 4–5 uudestaan
 10. Jaetaan viides avoin kortti (eli river)
 11. Kohdat 4–5 uudestaan
 12. Korttien katsominen, voittajan selvittäminen

Ei kommentteja: